• Ostrov Ischia

Uncategorised

Střediska Dolomit Superski

 

Italské Dolomiti Superski, ležící v severoitalské provincii Trentino, sdružuje 12 kvalitních samostatných vysokohorských středisek a svým charakterem nemá konkurenci v celé Evropě. Jednotlivá střediska nabízejí lokální skipasy, je však výhodné pořídit si rozšířený skipas Dolomiti Superski, který platí pro všech 12 oblastí, a získat možnost užívat si lyžování, či snowboarding na víc než 1200 kilometrech dokonale upravených sjezdových tratí. Dolomity Superski jsou známé výborným technickým zázemím v podobě 420 vleků a lanovek, vynikajícím systém umělého zasněžování a vždy upravenými a přehledně značenými lyžařskými tratěmi. Proto kromě lyžařů vyhledávají zdejší komplex i snowboardisté a další milovníci zimních radovánek. Zdejší kapacity nabízejí také bruslařské plochy, lezecké stěny, paragliding, jízdu na sněžných skútrech a jiné outdoorové aktivity. Běžkařům udělá radost rekordních 1177 kilometrů permanentně upravovaných tratí.

 

 

Dolomity

Uznávaný architekt Le Corbusier Dolomity označil za nejkrásnější architekturu na světě, horolezec Emil Zsimgmondy za dokonalý kámen vsazený do Alp a Reinhold Messner za ne sice nejvyšší, ale nejkrasnější pohoří. Toho názoru je i UNESCO, a tak 200 mil. let staré pohoří nyní čeká na listině kandidátů na zápis do Světového přírodního a kulturního bohatství. 

Val Gardena1

Jediné na světě

Dolomity byly původně dnem druhohorního moře, kde se vlivem sopečné činnosti vytvářely skaly a masivy a postupně se zformovaly až do dnešní podoby. Dnešní „perly“ jako Marmolada, Sasso Lungo, Civetta nebo Tre Cime byly tehdy s největší pravděpodobností skutečnými atoly.

Díky ojedinělým geologickým podmínkám se Dolomity „drolí“ vertikálně, a jejich vrcholy tak vystupují až v gotických tvarech. V roce 1789 dostávají Dolomity své dnešní pojmenování po francouzském geologovi Deodatu de Dolomieu, který horninu – dolomit – podrobil pečlivému zkoumání.

Unikátní stavba a složení Dolomit se projevuje i v jejich růžovo-rudém zabarvení při východu a západu slunce – jde o jev zvaný enrosadira. Příměs hořčíku a železa ve vápenci za jasných podvečerů rozehrává barevné divadlo, kdy se hory z jasně červené postupně promění v tmavě růžové. Nejlépe je enrosadira pozorovatelná v horských skupinách Rosengarten/Catinaccio ve Val di Fassa, Sella, Fanes nebo Tofana v Cortině d´Ampezzo. 

Tavicí kotel alpských kultur

Obyvately Dolomit se staly zhruba od 16. století př. n. l. potomci Keltů – Ladinové. Díky nepřístupnosti centrálních údolí tu se svým jazykem, kulturou a tradicemi přečkali všechny vpády a nájezdníky až do dnešních dnů. Jejich osobitou hrdost dokládá i fakt, že ladinština je stále vyučována i ve škole. Celkem dnes mluví ladinsky na území Dolomit okolo 25 000 obyvatel a v některých částech Dolomit je ladinština vedle němčiny a italštiny úředním jazykem.
Po 1. světové válce připadly celé Dolomity, původně z velké části habsburské, vítězné Itálii. Německy mluvící, severní část, získala postupně autonomii a dnes vedle sebe koexistují de facto tři různorodé národnostní vlivy – italský, rakouský a ladinský. Jejich citlivým promísením vznikla ojedinělá dolomitská gastronomie, kterou nepřehlíží ani prestižní michelinský průvodce – největší koncentrace oceněných podniků je v Alta Badii, v okolí Kronplatzu, v Cortině, Val Gardeně a ve Val di Fassa. Precizně vzato se na talíři setkávají výtvory kuchyně tyrolské, trentinské, benátské, ladinské a středomořské. V praxi to znamená špek, sýry, knedlíky, humry i krevety, sušenou šunku, sýr Pecorino, lasagne, špagety se škeblemi nebo á la špenátové ravioli (Schlutzkrapfen). A k tomu tiramisu, štrůdl i buchty.

Od dvoudenního putování k 1 220 km sjezdovek

Lyže dorazily do Dolomit již kolem roku 1895, kdy se s nimi pionýři tohoto sportu proháněli po svazích Val Gardeny a Cortiny. V roce 1912 mladík z Merana Peter Böttl s lyžemi za dva dny obkroužil masiv Sella, a položil tak základní kámen pro pozdější lyžařské safari v této oblasti. V roce 1935 přišel první závod v obřím slalomu na Marmoladě – tehdy však jeho účastníci museli na nejvyšší horu Dolomit šlapat ještě pěšky. Největší sportovní slávu Dolomit obstarala olympiáda v Cortině 1956, dodnes jsou však Dolomity pravidelnou zastávkou závodů Světového poháru – sjezdařky se sjíždějí koncem ledna právě do Cortiny, muži soupeří před Vánoci ve Val Gardeně a v Alta Badii.

Z lyžařského pohledu prošly Dolomity největší proměnou v 70. letech, kdy se zrodilo konsorcium Dolomiti Superski, postupně pod svá křídla zahrnující všechny vleky a lanovky v celém pohoří s jejich 1 220 km sjezdovek. Společný skipas má podobu nejmodernější čipové karty, díky níž si můžete večer (anebo třeba za týden) na internetu prohlédnout své lyžařské výkony – zdolané převýšení a odhadem i počet prolyžovaných kilometrů. Lyžařskou sezónu garantují sněhová děla na zhruba 1 100 km sjezdovek a flotila 300 rolb, která noc co noc vyjíždí povrch tratí zbavit případných boulí a ledových plotech a přetvořit je v hladký manšestr. Ačkoliv ne všechna střediska jsou propojena lanovkami (komplexní síť tvoří „jen“ 510 km sjezdovek v centrální části Dolomit), návštěvníci vykazují velmi čilý pohyb – v průměru každý z nich použije za den jednu stejnou lanovku pouze 1,34krát. Na každých deset jízd tak vyjedou přibližně 7 různými lanovkami.

Direct to Lift

Až 10 % ceny skipasu ušetříte pořízením vlastní karty my dolomiti skicard a jejím nabíjením doma u počítače namísto čekání u kasy. Skipas do své karty jednoduše nabijete pomocí své kreditní karty – jakmile projdete prvním turniketem, obnos se z karty automaticky odečte. My dolomiti skicard lze získat zdarma po internetu, vyzvednutí je ovšem nutné u některé z pokladen Dolomiti Superski. Poté již jejich návštěva není nutná. Pro prvních 5 dní nabitých po internetu získáte slevu 5 %, poté 10 % z ceny skipasu. Při prvním použití karty se odečítá jednorázový poplatek 5 EUR za aktivaci služby.

Kamera v mobilu

Na www.dolomitisuperski.mobi přímo ve svém mobilním telefonu prohlédnout webkamery ze všech 12 oblastí, zjistit aktuální počasí a otevřené sjezdovky nebo dokonce vyhledávat ubytování nebo si nechat poradit ohledně horské chaty. Jednou ze specialitek je i lyžařské „rande“ (Dolomiti Superski Dating). Pokud se bojíte, že na svém lyžařském safari zabloudíte, můžete si do mobilu stáhnout mapu střediska a po zadání výchozího a cílového bodu vás průvodce povede od jedné lanovky ke druhé.

Zdroj: portál pro sjezdové lyžování SNOW.CZ (www.snow.cz)

 

Fotogalerie

Alta Pusteria

Jít na středisko

Arabba / Marmolada

Jít na středisko

Cortina d´Ampezzo

Jít na středisko

Kronplatz

Jít na středisko

Civetta

Jít na středisko

San Martino di Castrozza

Jít na středisko

Passo San Pellegrino/Alpe Lusia

Jít na středisko

Valle Isarco

Jít na středisko

Val di Fiemme

Jít na středisko

Val di Fassa

Jít na středisko

Val Gardena

Jít na středisko

Alta Badia

Jít na středisko

 

 

 

 

San Pellegrino/Alpe Lusia

Dolomiti Superski - mapa

{phocamaps view=map|id=1} nebo {phocamaps view=link|id=1|text=Map}

Dolomity Superski - mapa středisek

dolomiti skimapa